Angličta v anglii

Rozhovor s Petrem o BEET

Petr Kelemen se vrátil z BEET v Bournemouth, kde se připravoval na zkoušku FCE v tříměsíčním kurzu:


Petře, proč jsi se rozhodl jet na jazykový kurz do Anglie?

Je to opravdu jediná cesta jak se naučit anglicky a určitě se každému potvrdí když to absolvuje. Do Anglie jsem se rozhodl, protože jsem tu ještě nebyl a určitě je tu co k vidění. Každý si přijde na své.

Na jak dlouho jsi v BEET byl, považuješ to za dostatečné?

Celkem jsem v Bournemouth strávil 11 týdnů a to považuji za hodně efektivní dobu. Ale hodně záleží na úrovni. Pokud je někdo na úrovni začátečníka, tak jsou dostačující i 2 týdny, což někomu, kdo je na hodně pokročilé úrovni nedá tolik.

Bylo studium náročné?

Je určitě náročnější než v ČR, ale záleží jaký typ kurzu si kdo vybere. Jelikož to není můj první jazykový kurz, tak jsem měl tu možnost porovnat a co se týče školy a učitelů, tak škola BEET je bezkonkurenčně nejlepší. Učitelé vědí co dělají a celkově škola je na hodně vysoké úrovni.

Co se ti nejvíc líbilo na výuce a ve škole?

Nejvíc se mi líbilo, že hodiny byly hodně dynamické a aktivní. Ve třídě je kolem 8 lidí, takže se učitelé můžou věnovat každému zvlášť, což je velké plus. Škola celkově je perfektně organizovaná a hodně jsem se divil když jsem se ptal na recepci, tak mě oslovili jménem, i když jsem s nimi nikdy předtím nemluvil. To mě hodně překvapilo a potěšilo :-)

Jak hodnotíš svůj pokrok v angličtině?

Obrovský!! Anglicky se učím už kolem 9 let, ale tak znatelný pokrok jako za necelé 3 měsíce v Beet jsem neudělal nikdy předtím. Jak už v mluvení, porozumění, psaní i čtení. Ten pokrok se rozhodně nedá přirovnat k jakémukoliv českému kurzu.

Jakou jsi měl studijní kázeň?

Samozřejmě výbornou :-)) Kdybych měl srovnat výuku v Beet a angličtinu na českých školách, tak jsou kompletně rozdílné. Učitelé v Beet jsou spíše jako kamarádi a lekce vedou v hodně neformálním a uvolněném stylu, což samozřejmě nijak negativně neovlivní kvalitu výuky. Nelze to srovnat s českým prostředím.

Co bys ostatním řekl o přípravném kurzu na testy?

Jediné co bych doporučil, je plně důvěřovat učitelům, protože oni opravdu vědí jak zkoušky probíhají a na co se připravit, protože mají nejsoučasnější informace a pokud jde o mě, myslím že jsem byl 100% připraven, bez ohledu na můj výkon.

aa-petr-beet-500x300

Doprava byla v pohodě?

Doprava není rozhodně žádný problém, většina spojení mezi městy je poskytována společností National Express, která vás doveze kamkoliv. Doprava ve městech je také bez problémů. Jediná věc kterou bych doporučil, je koupit jakoukoliv jízdenku přes internet, protože je to mnohem levnější. Například vlakovou jízdenku z Londýna do Bournemouthu koupíte na nádraží za cenu 40 liber (1 cesta!), ale přes internet je cena poloviční za cestu tam i zpět.

Zapomněl sis něco přibalit?

Doporučuju všem ať si s sebou vezmou určitě deštník, i když si myslíte, že je to zbytečné. Stoprocentně ho využijete, protože počasí se změní během 5 minut. Další věcí je odlišná zásuvka, což není problém kdekoliv koupit a nestojí to moc, ale většinou když jste ubytovaní v rodině, tak vám půjčí.

Jaké jsi měl pocity, když jsi do Anglie přijel?

Když jsem přijel do Anglie, hodně jsem očekával od kurzu celkově a rozhodně jsem nebyl zklamaný, naopak, škola mě hodně překvapila, pozitivně.

Byl jsi spokojený s lektory a způsobem výuky?

Jak už jsem říkal, škola je absolutní profík v tom jak vás naučit anglicky, ale i co se týče dalšího programu jako je večerní zábava a výlety do hodně vzdálených oblastí. Je na výběr třeba i Francie, což je za tu cenu naprosto úžasné.

Jak jsi dopadl v rozřazovacím testu, považuješ ho za objektivní?

Rozřazovací test určitě odkryje hodně nedostatků jak z psaní, tak z gramatiky, kromě mluvení. Pokud je výsledek testu jasný, není co řešit, ale pokud je to mezi úrovněmi, tak si s váma asi někdo na chvíli sedne a popovídá. Já osobně jsem dopadl mezi ale přidělili mě do vyšší úrovně, což je jenom dobře.

Našel jsi tam přátele?

Rohodně a ne jednoho. Kdybych to měl k něčemu přirovnat tak celá škola je jako jedna velká třída, kde se všichni znají. Studenti jsou z oblastí z celého světa, ale když se někoho zeptáte odkud je, na 90% bude v některých obdobích odpověď, že ze Švýcarska.

aa-petr-trida-500x300.jpg

Jak vypadá ubytování v rodině?

Ubytování v rodině je podle mě to nejlepší. Já osobně měl hodně prostorný pokoj, co se týče jiných výhod, tak se hodně dozvíte a přiučíte a hlavně si trénujete mluvení, třeba u večeře. Praní prádla bere každá rodina jinak, ale není problém zajít do prádelny, je skoro na každém rohu.

Jak probíhá typický den?

Rozvrh je střídavý, tzn., že jeden den bylo vyučování ráno a následující den odpoledne a tak se to neustále střídá. Ráno na snídani většinou nejsou všichni, kromě mě tam byl třeba student z Koreje a studentka ze Švýcarska, ale na večeři se sejdou většinou všichni. Na oběd si můžete zajít do jídelny ve škole, nebo jinam, určitě je z čeho vybírat. Nudit se tu určitě nebudete, když počítám vyučování ve škole, oběd, přípravu do školy, večerní program a program s přáteli, tak je určitě co dělat.

Jak se ti líbily výlety?

Výlety jsou každou sobotu, nebo celý víkend a ta nabídka je hodně pestrá. Většinou jsou to města jako Cambridge, Oxford, Manchester, Londýn atd., ale pokud se rozhodnete pro výlet bez školy, tak je to jen na vás. Škola může dát radu nebo zajistit ubytování přes víkend, podle toho kam jedete, stačí se zeptat na recepci. Já osobně jsem si oblíbil Londýn a jezdil jsem tam hodně často třeba i na celý víkend.

Byl dostatek volného času?

Volného času jsem měl dostatek i když jsem se ve svém volném čase učil na zkoušku. Hodiny jsou rozvržené vždy opačně proti předchozímu dni tzn. pokud máte vyučování v pondělí dopoledne, v úterý je to odpoledne a takhle to jde až do konce kurzu.

Zažil jsi něco zajímavého mimo školu?

Jezdil jsem často do Londýna, protože jsem ho chtěl víc poznat, ale záleží na každém, co ho zajímá nebo baví. Je tu několik fitness center, bazénů atd.

aa-petr-muzeum-500x300

Jaký zážitek ti nejvíc utkvěl v paměti?

Nejsilnější zážitky mám z konce kurzu, jako byla zkouška, která byla hodně intenzivní zážitek, v dobrém slova smyslu, jak pro studenty tak pro učitele. Pak to byla určitě rozlučková párty se spolužákama ze třídy. Ať si kdo chce co chce říká, ale za takovou dobu přeci jen přilnete ke kamarádům i k učitelům. A v poslední řadě to bylo loučení se všemi, což bohužel nebylo vůbec příjemné. Ale to je jen výčet z kupy zážitků.

Jak se díváš na ty tři měsíce ze zpětného pohledu?

Když se ohlédnu zpět, jediné co si říkám je, že to opravdu stálo za to! Zpětně hodnotím školu i rodinu a nacházím jen pozitivní věci.

Co ti pobyt ve škole a v Anglii dal?

Především je to pokrok v jazyce a jak už jsem říkal, tak efektivní pokrok v ČR nenajdete. Na druhou stranu je to hodně zkušeností a vědomostí jak už o Anglii tak o ostatních zemích.

Myslíš, že taková zkušenost v cizině je prospěšná, rozšířila ti obzory?

Rozhodně ano! Nejen zkušenosti jazykové ale i celkové obzory, jako je odlišná kultura a tradice a rozdílnosti mezi zeměmi. Naskytl se mi další úhel pohledu na mnoho věcí a událostí.

Chtěl by ses do BEET vrátit na pokračovací kurz?

Nikdy jsem nechápal proč se studenti vracejí na ta samá místa do těch samých škol, ale teď tomu naprosto rozumím. Kdybych si měl vybrat mezi zahraničními školami, bezpochyby bych si vybral školu Beet, protože v ní pracují profesionálové, kteří mají rádi co dělají.

Co plánuješ teď a pak dál o prázdninách?

Nyní plánuju podat přihlášky na vysoké školy, k čemuž mi může pomoci zkouška. O nejbližších prázdninách plánuju další jazykový kurz pravděpodobně se zakončením zkouškou.

Co ti bude v Čechách chybět?

Jsou to hlavně bezva lidi, které jsem tam potkal a anglická přívětivost a vřelost ale celkově škola i Bournemouth!

Co bys doporučil bys zájemcům o studium?

Určitě bych doporučil školu BEET, protože je hodně kvalifikovaná a učitelé jsou perfektní, vědí co dělají. 

Co bys ještě rád dodal?

I přestože je to velká částka, tak jsem nikdy nezapochyboval, že by to za ty peníze nestálo.

aa-petr-plaz-500x300

 

Tady si vyžádejte detailní informační brožuru a posílejte dotazy